ASSMANN WSW Components A-TB508-TU12
A-TB508-TU12 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-TU12
Datasheet Download
A-TB508-TU12.pdf
Availability of A-TB508-TU12
QUANTITY
A-TB508-TU12 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-TU12
Internal Part NumberEIS-A-TB508-TU12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level12
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-TU12
Related LinksA-TB50, A-TB508-TU12 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-TU12 Details Description
Related parts for A-TB508-TU12
RES FUSE 6.8 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 2% 50VDC 1206 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf