ASSMANN WSW Components A-TB508-VI08H
A-TB508-VI08H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VI08H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VI08H.pdf
Availability of A-TB508-VI08H
QUANTITY
A-TB508-VI08H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VI08H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VI08H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VI08H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VI08H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VI08H Details Description
Related parts for A-TB508-VI08H
BUZZ PIEZO 5V CIRC 24MM RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES 1.25M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
IC TDM/PACKET TRANSPORT 676BGA datasheet.pdf
IC PCIE RETIMER 8CH 100CABGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
381 TB PL PL DIN/RAIL A datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf