ASSMANN WSW Components A-TB508-VI23H
A-TB508-VI23H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VI23H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VI23H.pdf
Availability of A-TB508-VI23H
QUANTITY
A-TB508-VI23H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VI23H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VI23H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level23
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VI23H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VI23H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VI23H Details Description
Related parts for A-TB508-VI23H
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DAC OCTAL R-R 16BIT 20-QFN datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 700KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.22UF 16V X5R 0504 datasheet.pdf
IC EMI FILTER/ESD PROT 16HUSON datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 5W T18 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE 63M100 415V AC INDUSTRIAL datasheet.pdf