ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ02H
A-TB508-VJ02H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ02H
Datasheet Download
A-TB508-VJ02H.pdf
Availability of A-TB508-VJ02H
QUANTITY
A-TB508-VJ02H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ02H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ02H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ02H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ02H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ02H Details Description
Related parts for A-TB508-VJ02H
CAP CER 0.056UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf