ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ03V
A-TB508-VJ03V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ03V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VJ03V.pdf
Availability of A-TB508-VJ03V
QUANTITY
A-TB508-VJ03V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ03V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ03V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level3
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Tin Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ03V
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ03V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ03V Details Description
Related parts for A-TB508-VJ03V
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOTSWAP ADJ 16SSOP datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTR NPN W/RES T-1 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 300MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
VERT BMI MAKE 1ST/BREAK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 61POS .100 L.835 datasheet.pdf
PWRBLADE R/A HDR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 10% 16V SMD datasheet.pdf