ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ07H
A-TB508-VJ07H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ07H
Datasheet Download
A-TB508-VJ07H.pdf
Availability of A-TB508-VJ07H
QUANTITY
A-TB508-VJ07H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ07H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ07H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ07H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ07H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ07H Details Description
Related parts for A-TB508-VJ07H
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 22.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.9NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf
DC-DC 6W SINGLE O/P 4:1 INPUT SI datasheet.pdf