ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ14V
A-TB508-VJ14V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ14V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VJ14V.pdf
Availability of A-TB508-VJ14V
QUANTITY
A-TB508-VJ14V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ14V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ14V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Tin Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ14V
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ14V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ14V Details Description
Related parts for A-TB508-VJ14V
RES SMD 115 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO SR MULTI datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 5V 12" datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
LED COB CCT 5700K 80CRI 16W SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 100.0000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf