ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ14V
A-TB508-VJ14V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ14V
Datasheet Download
A-TB508-VJ14V.pdf
Availability of A-TB508-VJ14V
QUANTITY
A-TB508-VJ14V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ14V
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ14V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Tin Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ14V
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ14V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ14V Details Description
Related parts for A-TB508-VJ14V
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
VARISTOR 243V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.6KV 49A DO203 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A D5A datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FILT DSUB 9POS M-F ADPTR datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 24V 6A CPH6 datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
10000UF 40V 35X40MM 85C 12000H datasheet.pdf