ASSMANN WSW Components A-TB508-VJ21H
A-TB508-VJ21H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VJ21H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB508-VJ21H.pdf
Availability of A-TB508-VJ21H
QUANTITY
A-TB508-VJ21H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VJ21H
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VJ21H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB508
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level21
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VJ21H
Related LinksA-TB50, A-TB508-VJ21H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VJ21H Details Description
Related parts for A-TB508-VJ21H
SWITCH DIP WHEEL 16POS THRU HOLE datasheet.pdf
IC MXR 650MHZ-1GHZ UP/DWN 20TQFN datasheet.pdf
IC CTLR PWM CM OVP OTP HV 7SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 6.3V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 VERT BLK datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.1A datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
BLADE SLUG datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 24VDC datasheet.pdf