ASSMANN WSW Components A-TB508-VK02
A-TB508-VK02 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VK02
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB508-VK02.pdf
Availability of A-TB508-VK02
QUANTITY
A-TB508-VK02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VK02
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VK02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions2
Positions Per Level2
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VK02
Related LinksA-TB50, A-TB508-VK02 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VK02 Details Description
Related parts for A-TB508-VK02
SCR SURFACE MT 1000V 25A D2-PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BERGSTIK II SR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 200V 1A SOD57 datasheet.pdf