ASSMANN WSW Components A-TB508-VK10
A-TB508-VK10 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB508-VK10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB508-VK10.pdf
Availability of A-TB508-VK10
QUANTITY
A-TB508-VK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB508-VK10
Internal Part NumberEIS-A-TB508-VK10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions10
Positions Per Level10
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation45°
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL15A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB508-VK10
Related LinksA-TB50, A-TB508-VK10 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB508-VK10 Details Description
Related parts for A-TB508-VK10
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf