ASSMANN WSW Components A-TB750-HA05V
A-TB750-HA05V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-HA05V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-HA05V.pdf
Availability of A-TB750-HA05V
QUANTITY
A-TB750-HA05V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-HA05V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-HA05V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level5
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side), Lever Actuated
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-HA05V
Related LinksA-TB75, A-TB750-HA05V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-HA05V Details Description
Related parts for A-TB750-HA05V
RES SMD 82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC SMD datasheet.pdf
KIT EVAL H8S/2117 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 50V 20% 2910 datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf