ASSMANN WSW Components A-TB750-TI10
A-TB750-TI10 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB750-TI10.pdf
Availability of A-TB750-TI10
QUANTITY
A-TB750-TI10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI10
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI10
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI10 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI10 Details Description
Related parts for A-TB750-TI10
FERRULE 150MM 54 YLW 1 = 25PCS datasheet.pdf
SWITCH PUSHWHEEL PICO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 620PF 5% 100V 1812 datasheet.pdf