ASSMANN WSW Components A-TB750-TI14
A-TB750-TI14 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TI14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-TI14.pdf
Availability of A-TB750-TI14
QUANTITY
A-TB750-TI14 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TI14
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TI14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level14
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-22 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM2.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TI14
Related LinksA-TB75, A-TB750-TI14 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TI14 Details Description
Related parts for A-TB750-TI14
LCD 4.5 DIGIT datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEV 24VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
HEATSINK 34W SPOT CONFIG datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.3V SC70-3 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf