ASSMANN WSW Components A-TB750-TJ16
A-TB750-TJ16 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TJ16
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB750-TJ16.pdf
Availability of A-TB750-TJ16
QUANTITY
A-TB750-TJ16 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TJ16
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TJ16
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Positions Per Level16
Number of Levels1
Pitch0.295" (7.50mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TJ16
Related LinksA-TB75, A-TB750-TJ16 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TJ16 Details Description
Related parts for A-TB750-TJ16
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 450KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 10A DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEAT GUN KIT 230V 249/435 DEG C datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 5V 48-QFP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 30POS .100 datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf