ASSMANN WSW Components A-TB750-TR07H
A-TB750-TR07H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TR07H
Datasheet Download
A-TB750-TR07H.pdf
Availability of A-TB750-TR07H
QUANTITY
A-TB750-TR07H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TR07H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TR07H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TR07H
Related LinksA-TB75, A-TB750-TR07H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TR07H Details Description
Related parts for A-TB750-TR07H
CONN HEADER 15POS .156 VERT TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 40POS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5700K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 25.2VC DO13 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf