ASSMANN WSW Components A-TB750-TR08V
A-TB750-TR08V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-TR08V
Datasheet Download
A-TB750-TR08V.pdf
Availability of A-TB750-TR08V
QUANTITY
A-TB750-TR08V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-TR08V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-TR08V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Number of Levels1
Positions Per Level8
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.27 Nm (2.4 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-TR08V
Related LinksA-TB75, A-TB750-TR08V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-TR08V Details Description
Related parts for A-TB750-TR08V
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 170MA 1.7 OHM TH datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN TAB HSG 6POS .250 BLACK datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
THERMTRANS COMP LABEL ADH VINYL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf