ASSMANN WSW Components A-TB750-VI16V
A-TB750-VI16V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VI16V
Datasheet Download
A-TB750-VI16V.pdf
Availability of A-TB750-VI16V
QUANTITY
A-TB750-VI16V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VI16V
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VI16V
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VI16V
Related LinksA-TB75, A-TB750-VI16V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VI16V Details Description
Related parts for A-TB750-VI16V
CONN JACK CABLE EXT 1/4" 2POS datasheet.pdf
FUSE CERM 8A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
BSTIK HDR SR STR 100 GDP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1A Automotive, Backlight 16-TSSOP-EP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS40131 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FF SAFETY SW AND ACTUATOR datasheet.pdf
RES 128K OHM 0.4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf