ASSMANN WSW Components A-TB750-VJ02H
A-TB750-VJ02H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VJ02H
Datasheet Download
A-TB750-VJ02H.pdf
Availability of A-TB750-VJ02H
QUANTITY
A-TB750-VJ02H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VJ02H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VJ02H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VJ02H
Related LinksA-TB75, A-TB750-VJ02H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VJ02H Details Description
Related parts for A-TB750-VJ02H
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC DIVIDER BY4 ECL CLK IN 8-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M681-C 32QFN datasheet.pdf
FUSE PTC RESET datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DB9 FEMALE TO TB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf