ASSMANN WSW Components A-TB750-VJ06H
A-TB750-VJ06H picture photo
Mfg. Part Number
A-TB750-VJ06H
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB750-VJ06H.pdf
Availability of A-TB750-VJ06H
QUANTITY
A-TB750-VJ06H Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB750-VJ06H
Internal Part NumberEIS-A-TB750-VJ06H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB750
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - Plating-
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB750-VJ06H
Related LinksA-TB75, A-TB750-VJ06H Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB750-VJ06H Details Description
Related parts for A-TB750-VJ06H
POWER CORD FAN 45DEG ANGLE 24" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SMB datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CRIMP TOOL BNC TNC N datasheet.pdf
CAP 1F 20% 2.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 10 INCH datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET W/CASE 5PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf