ASSMANN WSW Components A-TB762-HG10
A-TB762-HG10 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-HG10
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-HG10.pdf
Availability of A-TB762-HG10
QUANTITY
A-TB762-HG10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-HG10
Internal Part NumberEIS-A-TB762-HG10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-HG10
Related LinksA-TB76, A-TB762-HG10 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-HG10 Details Description
Related parts for A-TB762-HG10
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
POT 50K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 49VFBGA datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR COTS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
IC LED DVR 40V 20MA 6TSOP datasheet.pdf