ASSMANN WSW Components A-TB762-HG11
A-TB762-HG11 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-HG11
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-HG11.pdf
Availability of A-TB762-HG11
QUANTITY
A-TB762-HG11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-HG11
Internal Part NumberEIS-A-TB762-HG11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current15A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless
FeaturesInterlocking (Side)
Color-
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-HG11
Related LinksA-TB76, A-TB762-HG11 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-HG11 Details Description
Related parts for A-TB762-HG11
KNOB BLK MATTE.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FEMALE PANEL #26 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 4.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 160 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf