ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ03CH
A-TB762-OQ03CH picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-OQ03CH
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB762-OQ03CH.pdf
Availability of A-TB762-OQ03CH
QUANTITY
A-TB762-OQ03CH Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-OQ03CH
Internal Part NumberEIS-A-TB762-OQ03CH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions3
Positions Per Level3
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating FinishTin
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-OQ03CH
Related LinksA-TB762, A-TB762-OQ03CH Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-OQ03CH Details Description
Related parts for A-TB762-OQ03CH
REG 3.3V 2A ADJ ON/OFF HRZ 12SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 100 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR26B/AE26M/AKR26B datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 8.8A DPAK datasheet.pdf
CBL 6POS 0.5MM JMPR TYPE A 5" datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 20A datasheet.pdf
MICRO 31C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf