ASSMANN WSW Components A-TB762-OQ04CH
A-TB762-OQ04CH picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-OQ04CH
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Datasheet Download
A-TB762-OQ04CH.pdf
Availability of A-TB762-OQ04CH
QUANTITY
A-TB762-OQ04CH Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-OQ04CH
Internal Part NumberEIS-A-TB762-OQ04CH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypeHeader, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation90°, Right Angle
Plug Wire Entry-
Termination StyleSolder
Mounting TypeThrough Hole
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL20A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²-
ColorGreen
Operating Temperature-30°C ~ 105°C