ASSMANN WSW Components A-TB762-TJ07
A-TB762-TJ07 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-TJ07
Datasheet Download
A-TB762-TJ07.pdf
Availability of A-TB762-TJ07
QUANTITY
A-TB762-TJ07 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-TJ07
Internal Part NumberEIS-A-TB762-TJ07
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Positions Per Level7
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-TJ07
Related LinksA-TB76, A-TB762-TJ07 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-TJ07 Details Description
Related parts for A-TB762-TJ07
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 54.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 4300PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 225 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET 20POS W/O STRAIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.2V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf