ASSMANN WSW Components A-TB762-TJ14
A-TB762-TJ14 picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-TJ14
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB762-TJ14.pdf
Availability of A-TB762-TJ14
QUANTITY
A-TB762-TJ14 Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-TJ14
Internal Part NumberEIS-A-TB762-TJ14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Series-
PackagingBulk
TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Positions Per Level14
Number of Levels1
Pitch0.300" (7.62mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleScrew
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL6A
Voltage - UL150V
Wire Gauge or Range - AWG16-24 AWG
Wire Gauge or Range - mm²-
Color-
Operating Temperature-30°C ~ 105°C
Contact Mating Finish-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-TJ14
Related LinksA-TB76, A-TB762-TJ14 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-TJ14 Details Description
Related parts for A-TB762-TJ14
RES 15.8 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
15M CAGD HIGH FLEXPWR CABLE-EU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 875VDC RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf