ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ06V
A-TB762-VJ06V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ06V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-VJ06V.pdf
Availability of A-TB762-VJ06V
QUANTITY
A-TB762-VJ06V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ06V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ06V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level6
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ06V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ06V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ06V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ06V
IC DAC QUAD +3V 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 54POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC50B/AE50G/AKC50B datasheet.pdf
CONN MALE 500POS 10ROW SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf