ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ07V
A-TB762-VJ07V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ07V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Datasheet Download
A-TB762-VJ07V.pdf
Availability of A-TB762-VJ07V
QUANTITY
A-TB762-VJ07V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ07V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ07V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB762
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
Wire Gauge12-30 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ07V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ07V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ07V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ07V
RES 187K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 16-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
CLIP WITH BOLT CONDUIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 500MW SOD123 datasheet.pdf