ASSMANN WSW Components A-TB762-VJ18V
A-TB762-VJ18V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB762-VJ18V
Datasheet Download
A-TB762-VJ18V.pdf
Availability of A-TB762-VJ18V
QUANTITY
A-TB762-VJ18V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB762-VJ18V
Internal Part NumberEIS-A-TB762-VJ18V
Number of Levels1
Positions Per Level18
Pitch0.300" (7.62mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current20A
Voltage300V
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB762-VJ18V
Related LinksA-TB76, A-TB762-VJ18V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB762-VJ18V Details Description
Related parts for A-TB762-VJ18V
RES 0.51 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf