Taoglas Limited A.03.C.1001111
A.03.C.1001111 picture photo
Mfg. Part Number
A.03.C.1001111
Manufacturer
Product Category
RF Antennas
Brief Description
ANTENNA GPS 1575MHZ SCREW MNT
Datasheet Download
A.03.C.1001111.pdf
Availability of A.03.C.1001111
QUANTITY
A.03.C.1001111 Order Process
Ship out your order
Specifications of A.03.C.1001111
Internal Part NumberEIS-A.03.C.1001111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Antennas
Series-
Packaging*
Frequency GroupUHF (1 GHz ~ 2 GHz)
Frequency (Center/Band)1.575GHz
Frequency Range1570.42MHz ~ 1580.42MHz
Antenna TypeDome
Number of Bands1
VSWR2
Return Loss-
Gain41.5dBic
Power - Max-
FeaturesLNA
TerminationConnector, SMA Male
Ingress ProtectionIP69X
Mounting TypePanel Mount
Height (Max)1.138" (28.90mm)
ApplicationsGPS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A.03.C.1001111
Related LinksA.03.C., A.03.C.1001111 Datasheet, Taoglas Limited Distributor
A.03.C.1001111 Details Description
Related parts for A.03.C.1001111
RES SMD 43.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
HANPORT 24B, 120V, RJ45, DB9, US datasheet.pdf