EDAC Inc. A00-108-290-450
A00-108-290-450 picture photo
Mfg. Part Number
A00-108-290-450
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD
Datasheet Download
A00-108-290-450.pdf
Availability of A00-108-290-450
QUANTITY
A00-108-290-450 Order Process
Ship out your order
Specifications of A00-108-290-450
Internal Part NumberEIS-A00-108-290-450
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesA00
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
RatingsCat5
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionDown
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A00-108-290-450
Related LinksA00-108, A00-108-290-450 Datasheet, EDAC Inc. Distributor
A00-108-290-450 Details Description
Related parts for A00-108-290-450
SIDACTOR 220V 400A SURGE TO-92 datasheet.pdf
LED RED CLEAR SOT23-3 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" WW datasheet.pdf
POT JOYSTICK 100K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UMAX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf