Eaton (formerly Cooper Bussmann) A0820-2R5474
A0820-2R5474 picture photo
Mfg. Part Number
A0820-2R5474
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 470MF -20% +80% 2.5V T/H
Datasheet Download
A0820-2R5474.pdf
Availability of A0820-2R5474
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A0820-2R5474 Order Process
Ship out your order
Specifications of A0820-2R5474
Internal Part NumberEIS-A0820-2R5474
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® A
PackagingBulk
Capacitance470mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A0820-2R5474
Related LinksA0820-, A0820-2R5474 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A0820-2R5474 Details Description
Related parts for A0820-2R5474
CAP TANT 47UF 10V 10% 2413 datasheet.pdf
RES SMD 20.5K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
COM6L-BLE ADAPTER CARD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HARAX PG13,5/PANEL FEED THROUGH/ datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS 2.5MM R/A TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf