Hirose Electric Co Ltd A1-12PA-2.54DS(71)
A1-12PA-2.54DS(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-12PA-2.54DS(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR RA 12 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-12PA-2.54DS(71).pdf
Availability of A1-12PA-2.54DS(71)
QUANTITY
A1-12PA-2.54DS(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-12PA-2.54DS(71)
Internal Part NumberEIS-A1-12PA-2.54DS(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-12PA-2.54DS(71)
Related LinksA1-12PA-2, A1-12PA-2.54DS(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-12PA-2.54DS(71) Details Description
Related parts for A1-12PA-2.54DS(71)
CARDEDGE 10POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 18A PLUS220 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SOCKET SCREW-IN SAFETY BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 50POS datasheet.pdf
FUSE 38KV 0.5A CAV datasheet.pdf