Hirose Electric Co Ltd A1-16PA-2.54DSA(71)
A1-16PA-2.54DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
A1-16PA-2.54DSA(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
HDR 16 POS 2.54MM
Datasheet Download
A1-16PA-2.54DSA(71).pdf
Availability of A1-16PA-2.54DSA(71)
QUANTITY
A1-16PA-2.54DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A1-16PA-2.54DSA(71)
Internal Part NumberEIS-A1-16PA-2.54DSA(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesA1
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.236" (6.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1-16PA-2.54DSA(71)
Related LinksA1-16PA-2, A1-16PA-2.54DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A1-16PA-2.54DSA(71) Details Description
Related parts for A1-16PA-2.54DSA(71)
SWITCH UNIT 30MM SELECT RED datasheet.pdf
VOLTMETER 2VDC LED PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 7POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf