C&K Components A10042MNCGK
A10042MNCGK picture photo
Mfg. Part Number
A10042MNCGK
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
A10042MNCGK.pdf
Availability of A10042MNCGK
QUANTITY
A10042MNCGK Order Process
Ship out your order
Specifications of A10042MNCGK
Internal Part NumberEIS-A10042MNCGK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeRound (6mm Dia)
Actuator Length42.00mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Splashproof Bushing Seal
Depth Behind Panel14.48mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 10.21mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A10042MNCGK
Related LinksA1004, A10042MNCGK Datasheet, C&K Components Distributor
A10042MNCGK Details Description
Related parts for A10042MNCGK
HDI PIN ASSY 4 ROW 416 POS datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 40POS 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 4POS 7.92MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35K OHM 5% 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf