Vishay/BCcomponents A102J20C0GH5UAA
A102J20C0GH5UAA picture photo
Mfg. Part Number
A102J20C0GH5UAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V NP0 AXIAL
Datasheet Download
A102J20C0GH5UAA.pdf
Availability of A102J20C0GH5UAA
QUANTITY
A102J20C0GH5UAA Order Process
Ship out your order
Specifications of A102J20C0GH5UAA
Internal Part NumberEIS-A102J20C0GH5UAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesA
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.118" Dia x 0.197" L (3.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A102J20C0GH5UAA
Related LinksA102J20, A102J20C0GH5UAA Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
A102J20C0GH5UAA Details Description
Related parts for A102J20C0GH5UAA
CONN RECEPT PIN .012-.017" .125" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 6POS datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 26AWG 500' datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.38K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf