C&K Components A106S1RNZQK
A106S1RNZQK picture photo
Mfg. Part Number
A106S1RNZQK
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY
Datasheet Download
A106S1RNZQK.pdf
Availability of A106S1RNZQK
QUANTITY
A106S1RNZQK Order Process
Ship out your order
Specifications of A106S1RNZQK
Internal Part NumberEIS-A106S1RNZQK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions6
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator LengthFlush
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesEpoxy Sealed Terminals, Splashproof Bushing Seal
Depth Behind Panel20.83mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A106S1RNZQK
Related LinksA106S, A106S1RNZQK Datasheet, C&K Components Distributor
A106S1RNZQK Details Description
Related parts for A106S1RNZQK
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 64.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
INDCTR LIGHT datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf
SMA BLKHD JCK IP67-AMC PLG 50MM datasheet.pdf