Anaren A1101R08C00GR
A1101R08C00GR picture photo
Mfg. Part Number
A1101R08C00GR
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
IC RADIO MOD 868MHZ CONN 24-LGA
Datasheet Download
A1101R08C00GR.pdf
Availability of A1101R08C00GR
QUANTITY
A1101R08C00GR Order Process
Ship out your order
Specifications of A1101R08C00GR
Internal Part NumberEIS-A1101R08C00GR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesAIR™
PackagingTape & Reel (TR)
RF Family/Standard-
Protocol-
Modulation-
Frequency868MHz ~ 870MHz
Data Rate600kbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-112dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included, U.FL
Memory Size-
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving15mA
Current - Transmitting-
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-BLGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1101R08C00GR
Related LinksA1101R, A1101R08C00GR Datasheet, Anaren Distributor
A1101R08C00GR Details Description
Related parts for A1101R08C00GR
RELAY REED SPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 1K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 72POS 2MM SMD datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 REAL TIME 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 154 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT SENSOR SNT-4A datasheet.pdf
FUSE 700A 1000V 3KN/110 AR UR datasheet.pdf