Anaren A1101R09A00GM
A1101R09A00GM picture photo
Mfg. Part Number
A1101R09A00GM
Manufacturer
Product Category
RF Transceiver Modules
Brief Description
IC RADIO MOD 915MHZ ANT 24-LGA
Datasheet Download
A1101R09A00GM.pdf
Availability of A1101R09A00GM
QUANTITY
A1101R09A00GM Order Process
Ship out your order
Specifications of A1101R09A00GM
Internal Part NumberEIS-A1101R09A00GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured Product1101 Series AIR Modules and Boards
Standard Package30
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Transceiver Modules
SeriesAIR™
PackagingTray
RF Family/Standard-
Protocol-
Modulation-
Frequency902MHz ~ 928MHz
Data Rate500kbps
Power - Output10dBm
Sensitivity-112dBm
Serial InterfacesSPI
Antenna TypeNot Included
Memory Size-
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving15mA
Current - Transmitting-
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case24-BLGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1101R09A00GM
Related LinksA1101R, A1101R09A00GM Datasheet, Anaren Distributor
A1101R09A00GM Details Description
Related parts for A1101R09A00GM
SWITCH FS PLUNGER SILV LFT ANGLE datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
IC MPU SITARA 1.2GHZ 1031FCBGA datasheet.pdf
PLUG 5.08MM 8POS DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SERVO MOTOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf