Allegro MicroSystems, LLC A1210LUA-T
A1210LUA-T picture photo
Mfg. Part Number
A1210LUA-T
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
IC LATCH HALL EFFECT 3SIP
Datasheet Download
A1210LUA-T.pdf
Availability of A1210LUA-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1210LUA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of A1210LUA-T
Internal Part NumberEIS-A1210LUA-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPosition Sensor ICs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Series-
PackagingBulk
Sensing Range150G Trip, -150G Release
TypeBipolar Latch
Voltage - Supply3.8 V ~ 24 V
Current - Supply7.5mA
Current - Output (Max)25mA
Output TypeOpen Drain
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Package / Case3-SSIP
Supplier Device Package3-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1210LUA-T
Related LinksA1210, A1210LUA-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
A1210LUA-T Details Description
Related parts for A1210LUA-T
RES 270 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8SOIC datasheet.pdf
WIRE STANDOFF datasheet.pdf
CAP CER 120PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 4A datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf