Electroswitch A123S1Y9V30Q
A123S1Y9V30Q picture photo
Mfg. Part Number
A123S1Y9V30Q
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
A123S1Y9V30Q.pdf
Availability of A123S1Y9V30Q
QUANTITY
A123S1Y9V30Q Order Process
Ship out your order
Specifications of A123S1Y9V30Q
Internal Part NumberEIS-A123S1Y9V30Q
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.41mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A123S1Y9V30Q
Related LinksA123S1, A123S1Y9V30Q Datasheet, Electroswitch Distributor
A123S1Y9V30Q Details Description
Related parts for A123S1Y9V30Q
POLYPROPYLENE CAPACITOR KIT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.3A 71.9 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SHIFT REG PIN/P-OUT 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCD 3.81/10/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf