Microsemi SoC A1240A-1PG132C
A1240A-1PG132C picture photo
Mfg. Part Number
A1240A-1PG132C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 104 I/O 132CPGA
Datasheet Download
A1240A-1PG132C.pdf
Availability of A1240A-1PG132C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1240A-1PG132C Order Process
Ship out your order
Specifications of A1240A-1PG132C
Internal Part NumberEIS-A1240A-1PG132C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACT™ 2
Number of LABs/CLBs684
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O104
Number of Gates4000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case132-BCPGA
Supplier Device Package132-CPGA (34.54x34.54)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1240A-1PG132C
Related LinksA1240A-, A1240A-1PG132C Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A1240A-1PG132C Details Description
Related parts for A1240A-1PG132C
IDC CABLE - MSD40K/MC40M/MCE40K datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 5A DO214AB datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
500 TB PLU PLU R/HOLE datasheet.pdf
18350 HOLDER POLARIZED 1-CELL datasheet.pdf
MOD RECT ASSY 2.4A 2.5KV FAST datasheet.pdf
CONN DSUB 50POS M W/W datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 3POS datasheet.pdf