Microsemi SoC A1240A-1PQG144I
A1240A-1PQG144I picture photo
Mfg. Part Number
A1240A-1PQG144I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 104 I/O 144PQFP
Datasheet Download
A1240A-1PQG144I.pdf
Availability of A1240A-1PQG144I
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A1240A-1PQG144I Order Process
Ship out your order
Specifications of A1240A-1PQG144I
Internal Part NumberEIS-A1240A-1PQG144I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesACT™ 2
Number of LABs/CLBs684
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O104
Number of Gates4000
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case144-BQFP
Supplier Device Package144-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A1240A-1PQG144I
Related LinksA1240A-, A1240A-1PQG144I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A1240A-1PQG144I Details Description
Related parts for A1240A-1PQG144I
THERMOSTAT 140 DEG C NO 2SIP datasheet.pdf
TRANSCEIVER 10/100 48-TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
TOOL EXTRACT FOR 040 SERIES datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
MOD WI-9C 32MB SDRAM 64MB FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf