C&K Components A12505RNZQ
A12505RNZQ picture photo
Mfg. Part Number
A12505RNZQ
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SW ROTARY SP 8POS SLD 125V
Datasheet Download
A12505RNZQ.pdf
Availability of A12505RNZQ
QUANTITY
A12505RNZQ Order Process
Ship out your order
Specifications of A12505RNZQ
Internal Part NumberEIS-A12505RNZQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
SeriesA
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating2.5A (AC), 350mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length12.70mm
Angle of Throw45°
Contact MaterialSilver (Ag)
Contact FinishSilver
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel20.83mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.80mm Dia
Operating Force, Torque-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A12505RNZQ
Related LinksA1250, A12505RNZQ Datasheet, C&K Components Distributor
A12505RNZQ Details Description
Related parts for A12505RNZQ
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CKC50S datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 690K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SE SURFACE LS BELT 2X132" A CRS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf