Electroswitch A127M1D9AV2G
A127M1D9AV2G picture photo
Mfg. Part Number
A127M1D9AV2G
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V
Datasheet Download
A127M1D9AV2G.pdf
Availability of A127M1D9AV2G
QUANTITY
A127M1D9AV2G Order Process
Ship out your order
Specifications of A127M1D9AV2G
Internal Part NumberEIS-A127M1D9AV2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesA
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionMom-Off-Mom
Current Rating6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length5.08mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Vertical
Termination StylePC Pin
Panel Cutout Dimensions-
Bushing ThreadUnthreaded
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialBrass, Chrome Plated
Electrical Life60,000 Cycles
Operating Temperature-30°C ~ 90°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A127M1D9AV2G
Related LinksA127M1, A127M1D9AV2G Datasheet, Electroswitch Distributor
A127M1D9AV2G Details Description
Related parts for A127M1D9AV2G
CONN FERRULE OUTER CRIMP DB9-50 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 0.976 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 24POS 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf