NKK Switches A12K1H-DB
A12K1H-DB picture photo
Mfg. Part Number
A12K1H-DB
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
A12K1H-DB.pdf
Availability of A12K1H-DB
QUANTITY
A12K1H-DB Order Process
Ship out your order
Specifications of A12K1H-DB
Internal Part NumberEIS-A12K1H-DB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationA Series, Cert of Compliance
3D ModelA12K1H-DB
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesA
PackagingTray
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapWhite
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A12K1H-DB
Related LinksA12K, A12K1H-DB Datasheet, NKK Switches Distributor
A12K1H-DB Details Description
Related parts for A12K1H-DB
FIXED IND 470UH 590MA 1.03 OHM datasheet.pdf
UPS 750VA 450W 8OUT W/SOFTWARE datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR AEA 10.00 C32/2 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 0.100 SMD datasheet.pdf
IC MCU ARM 512K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC datasheet.pdf