Microsemi SoC A14V60A-PQG160C
A14V60A-PQG160C picture photo
Mfg. Part Number
A14V60A-PQG160C
Brief Description
IC FPGA 131 I/O 160PQFP
Datasheet Download
A14V60A-PQG160C.pdf
Availability of A14V60A-PQG160C
QUANTITY
A14V60A-PQG160C Order Process
Ship out your order
Specifications of A14V60A-PQG160C
Internal Part NumberEIS-A14V60A-PQG160C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Aug/2014
Standard Package24
SeriesACT™ 3
Number of LABs/CLBs848
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits-
Number of I/O131
Number of Gates6000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case160-BQFP
Supplier Device Package160-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A14V60A-PQG160C
Related LinksA14V60A, A14V60A-PQG160C Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A14V60A-PQG160C Details Description
Related parts for A14V60A-PQG160C
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SILICONE GREASE TUBE datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
PMI CAP GRN STOVEPIPE 11/16 datasheet.pdf
DSUB TOP-INSERT TOOL MA PR-IN 25 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf