| Internal Part Number | EIS-A15959-18 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Fans, Thermal Management | |
| Family | Thermal - Pads, Sheets | |
| Series | Tflex™ HR400 | |
| Usage | Sheet | |
| Shape | Square | |
| Outline | 228.60mm x 228.60mm | |
| Thickness | 0.180" (4.57mm) | |
| Material | Silicone Elastomer | |
| Adhesive | Tacky - Both Sides | |
| Backing, Carrier | - | |
| Color | Gray | |
| Thermal Resistivity | - | |
| Thermal Conductivity | 1.8 W/m-K | |