ASSMANN WSW Components A16-LCG-T-R
A16-LCG-T-R picture photo
Mfg. Part Number
A16-LCG-T-R
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
Datasheet Download
A16-LCG-T-R.pdf
Availability of A16-LCG-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A16-LCG-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of A16-LCG-T-R
Internal Part NumberEIS-A16-LCG-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series-
PackagingTube
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)16 (2 x 8)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating-
Contact Material - Mating-
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post-
Contact Material - Post-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.130" (3.30mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance30 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A16-LCG-T-R
Related LinksA16-L, A16-LCG-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A16-LCG-T-R Details Description
Related parts for A16-LCG-T-R
CONN EDGE DUAL 1MM SMD 10 POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 3.6UH 1A datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 18A TO220AB datasheet.pdf
RES 210 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 44SOP datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWAB SGL HEAD COTTON 6" 1000PC datasheet.pdf