Omron Automation & Safety A165E-LM-24D-02
A165E-LM-24D-02 picture photo
Mfg. Part Number
A165E-LM-24D-02
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 5A 125V
Datasheet Download
A165E-LM-24D-02.pdf
Availability of A165E-LM-24D-02
QUANTITY
A165E-LM-24D-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A165E-LM-24D-02
Internal Part NumberEIS-A165E-LM-24D-02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA165E
PackagingBulk
TypeEmergency Stop, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesPush-Lock, Turn-Reset
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A165E-LM-24D-02
Related LinksA165E-L, A165E-LM-24D-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A165E-LM-24D-02 Details Description
Related parts for A165E-LM-24D-02
WIRE MARKER B/Y .55-.98"100PC datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
2MM HDM BP GP PF AE 30AU GF datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
24CCT REVERSE PICOFLEX SMT HEADE datasheet.pdf
KJL SERIES I datasheet.pdf
MICRO 15C S 24" YEL JACKP NI datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
47000UF 10V 40X40MM 105C 5000H datasheet.pdf